معرفی سایت
سایت پیشرو پروژه حاوی کدهای برنامه نویسی، پروژه ها و مقالات در اکثر رشته های تحصیلی جهت کمک به افزایش دانش و پیشرفت علمی دانشجویان و دانش آموزان می باشد، اکثر پروژه های موجود به صورت رایگان و تعدادی هم بعد از پرداخت هزینه (بنا به درخواست ارسال کننده پروژه!) در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
ضمانت بازگشت وجه
آرشیو موضوعی

علوم پزشکی

نمونه سوالات

آخرین پروژه های سایت
محبوب ترین پروژه های سایت

مقاله در مورد بررسی جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام

موضوع بندی : حقوق دوشنبه 13 بهمن 1399
مقاله در مورد بررسی جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام

مقاله با موضوع بررسی جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در قالب فایل ورد قابل ویرایش با 43 صفحه محتوا برای دانشجویان رشته حقوق و سایر علاقه مندان گردآوری شده است. در ادامه بخش هایی از این تحقیق به همراه فهرست مطالب آن را مشاهده خواهید کرد.

مقدمه

قانون اساسی در مقام تغییر و تحول و اصلاح در اصل یکصدو دوازدهم سازمانی را به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کزده است که جای بحث و بررسی و مطالعه بسیار دارد و در اطراف آن سؤالات بسیاری مطرح می گردد. چرا و به چه دلیل چنین سازمانی در اصل قانون اساسی نیامده و پس از ده سال ضرورت وجود آن احساس شده است؟

چه خطراتی نظام را تهدید می کرد یا باعث صدمه به نظام بود که چنین سازمانی می تواند آن خطرات را از بین ببرد؟ مگر وجود قانون اساسی و دیگر قوانین عادی و قوای حاکم در جمهوری و قوای مسلح و نیروهای انتظامی و مدیران سازمانهای مختلف با انجام وظایف قادر نبودند مصلحت نظام را به درستی تشخیص بدهند که باید چنین سازمان جدیدی تأسیس نمود؟

اصولا معنی و مفهوم نظام چیست که باید دنبال مصلحت آن بود؟ آیا می شود در مقابل تمام تشکیلات قانونی کشور و نظام چنین تاسیسی را عنوان نمود که هر مورد خلاف قانون اساسی و هر مورد خلاف موازین اسلام را بتواند در پوشش مصلحت نظام در آورد.

چطور مجلس مصلحت نظام را نفهمد، شورای نگهبان متوجه نباشد و چند نفر که احتمالا جمع قلیلی از همین نفرات هستند مصلحت نظام را تشخیص بدهند.

ضرورت تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام

جمهوری اسلامی را می توان از جمله بدیع ترین نظام های سیاسی جهان معاصر خواند. این نظام که از سال 1358 پس از تصویب قانون اساسی برای نخستین بار فراروی جامعه جهانی قرار گرفت از ویژگیهای منحصر بفرد حقوقی و سیاسی برخوردار است. ترکیب و تحقق دو عنصر اسلامیت و جمهوریت در قالب قوانین اجرایی از اصلی ترین ویژگیهای این نظام به شمار می آید.

تحقق جمهوریت از طریق تشکیل مجلس شورای اسلامی با انتخاب مستقیم نمایندگان توسط مردم و بعنوان یکی از جلوه های حاکمیت ملی باوظیفه قانونگذاری و تحکیم سندیت شرعی و قانون اساسی و تحقق اسلامیت در قوانین از طریق تشکیل نهاد شورای نگهبان، ترکیبی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1358 پیش بینی شده بود.

سیاستهای کلی

یکی از مهمترین وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام ارایه مشاوره به مقام معظم رهبری در تعیین سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران است. طبق اصل 110 قانون اساسی "تعیین سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران" پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از وظایف رهبری شمرده شده است.

از سال 1377 تا اسفند 1384جمعاً 28 مورد سیاست کلی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و تقدیم مقام معظم رهبری گردیده که از این میان تعداد 14 سیاست کلی از سوی معظم له ابلاغ و 14 مصوبه نیز جهت تصویب نهایی و ابلاغ تقدیم گردیده است.

فهرست مطالب

 • مقدمه
 • فصل نخست - تاریخچه
  • ضرورت تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • فصل دوم - وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • گفتار نخست - گردش کار مربوط به ارائه مشورت به مقام معظم رهبری برای تعیین سیاستهای نظام
   • الف - سیاستهای کلی
   • ب - نظارت بر حسن اجرای سیاست‎های کلی نظام
  • گفتار دوم - گردش کار موارد مغایرت تشخیص مصلحت در موارد مغایرت مصوبه مجلس با نظر شورای نگهبان
 • فصل سوم - ارکان مجمع
  • گفتار نخست - کمیسیونهای دائمی، کمیسیونهای خاص – چگونگی تشکیل و طرز کار
  • گفتار دوم - شورای مجمع، حد نصاب، چگونگی تشکیل جلسات و طرز کار
  • گفتار سوم - دبیرخانه مجمع
 • فصل چهارم - بررسی جایگاه مجمع در قانون اساسی
 • پیوست
 • منابع و مآخذ

مشخصات فایل
ضمانت نامه تمام فایل های موجود در سایت دارای ضمانت بازگشت وجه می باشد. ضمانت نامه
عضویت در پیشرو پروژه
پروژه های مرتبط

شماره تماس جهت پشتیبانی از فایل های خریداری شده سایت : 912-8484-0914 قره داغی