معرفی سایت
سایت پیشرو پروژه حاوی کدهای برنامه نویسی، پروژه ها و مقالات در اکثر رشته های تحصیلی جهت کمک به افزایش دانش و پیشرفت علمی دانشجویان و دانش آموزان می باشد، اکثر پروژه های موجود به صورت رایگان و تعدادی هم بعد از پرداخت هزینه (بنا به درخواست ارسال کننده پروژه!) در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
ضمانت بازگشت وجه
آرشیو موضوعی

علوم پزشکی

نمونه سوالات

آخرین پروژه های سایت
محبوب ترین پروژه های سایت

پاورپوینت تونل سازی به روش سپری و انواع سپرهای حفاری تونل

موضوع بندی : مهندسی عمران سه شنبه 24 فروردین 1400
پاورپوینت تونل سازی به روش سپری و انواع سپرهای حفاری تونل

پاورپوینت با موضوع تونل سازی به روش سپری در قالب فایل ppt با 26 صفحه محتوا برای دانشجویان رشته مهندسی عمران و معدن و تونل سازی گردآوری شده است، در ادامه بخش هایی از این پاورپوینت به همراه فهرست مطالب آن را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از سپر محافظ برای حفر تونلها، یکی از مهمترین پیشرفت های اخیر صنعت تونل سازی است. وجود سپر محافظ به عنوان یک حریم ایمنی در حفر تونل در زمینه های نرم به ویژه تونلهای زیر آبی بسیار مؤثر است و سبب می شود که سیستم نگهداری اولیه را بر پا ساخته و نشست زمین را کنترل کرد. سپرها غالباً مقطع دایره ای دارند و فضای تونل ممکن است طی شرایط هوای آزاد و یا تحت تأثیر هوای فشرده باشد.

شکل دایره ای دستگاه سبب می شود که به آسانی بتوان از قطعات فولادی یا چدنی به منظور نگهداری تونل استفاده کرد. در بعضی موارد سپر را به شکل نعل اسبی می سازند گر چه این سپرها کار آیی کمتری دارند اما در عین حال این امتیاز را دارند که نمی لغزند و حفاری لازم را در مورد آنها کمتر است.

سپر های گل slurry shields

از این سیستم برای حفر تونل در زمین های ماسه ای و شنی اشباع از آب و با چسبندگی کم استفاده می شود. گل از مخلوط بنتونیت ( گروهی از کانی های رسی ) و آب به دست می آید. اساس سپر های گلی عبارت است از :

 1. جلوگیری از ورود آب به داخل سپر با استفاده از فشار گل، بنابراین فشار گل باید به گونه ای تنظیم شود که ضمن جلوگیری از ریزش خاک، از نشست سطحی جلوگیری کند.
 2. ا خاکهای کنده شده از جبهه کار مخلوط می شود و از طریق تلمبه و خط لوله به بیرون هدایت می شود، در حوضچه های ته نشینی بیرون تونل، مواد حفاری شده ته نشین می شود و مخلوط بنتونیت و آب را دوباره به جبهه کار تونل تزریق می کنند.
 3. خنک کردن ابزار حفاری

سپر های باز Open shields

این سیستم در زمین هایی که خاک به اندازه کافی سفت و محکم باشد که در جلوی سپرریزش نکند کاربرد دارد. در این سیستم در جلوی سپر فضای آزاد وجود دارد و عملیات حفاری توسط یک بیل بازویی مکانیکی که در جلوی سپر قرار دارد انجام می گیرد.

و مواد حفر شده در جبهه کار توسط این بیل بازویی بر روی نوار نقاله ریخته شده و نوار نقاله آنها را به پشت سپر بار گیری می کند. این سیستم را می توان در هوای آزاد ویا تحت هوای فشرده به کار برد.

فهرست مطالب

 • انواع سپرهای حفاری تونل
  1. سپر های باز Open shields
  2. سپر های بسته closed shields
  3. نیم سپرها half shields
 • قسمت های اصلی دستگاه حفاری سپری
 • نحوه جلو رفتن سپر
  1. بدنه
  2. دنباله
  3. لبه حفار
 • سپرهای هوای فشرده compressed air shields
 • سپرهای گل slurry shields
 • سپرهای متعادل کننده فشار زمین
 • مزایای استفاده از سپر های تعادلی با فشار زمین

مشخصات فایل
ضمانت نامه تمام فایل های موجود در سایت دارای ضمانت بازگشت وجه می باشد. ضمانت نامه
عضویت در پیشرو پروژه
پروژه های مرتبط

شماره تماس جهت پشتیبانی از فایل های خریداری شده سایت : 912-8484-0914 قره داغی