معرفی سایت
سایت پیشرو پروژه حاوی کدهای برنامه نویسی، پروژه ها و مقالات در اکثر رشته های تحصیلی جهت کمک به افزایش دانش و پیشرفت علمی دانشجویان و دانش آموزان می باشد، اکثر پروژه های موجود به صورت رایگان و تعدادی هم بعد از پرداخت هزینه (بنا به درخواست ارسال کننده پروژه!) در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
ضمانت بازگشت وجه
آرشیو موضوعی

علوم پزشکی

نمونه سوالات

آخرین پروژه های سایت
محبوب ترین پروژه های سایت

پاورپوینت آماده با موضوع سلسله قاجار

موضوع بندی : تاریخ چهارشنبه 22 بهمن 1399
پاورپوینت آماده با موضوع سلسله قاجار

پاورپوینت با موضوع سلسله قاجار در قالب فایل ppt با 34 صفحه محتوا برای دانش آموزان و علاقه مندان به تاریخ ایران گردآوری شده است. در ادامه بخشه ایی از این پاورپوینت به همراه فهرست مطالب آن را مشاهده خواهید کرد.

دولت قاجاریه

با افول سلسله زندیه بار دیگر حکومت و فرمانروایى از دست ایرانیان خارج گردید و طایفه قاجار که اصلا از نژاد مغول بودند، زمام امور را به دست گرفت.

اینان هنگام تشکیل حکومت صفویه به یارى آنان برخاستند و دوشادوش ‍ لشکریان قزلباش، در رکاب شاه اسماعیل شمشیر زدند. پس از آن که شاه عباس به سلطنت رسید، آنان را از محل اصلى خود کوچانید دسته اى را در مرو، عده اى را در گرجستان و دسته سوم را در دو سوى رودخانه گرگان (استراباد) مستقر ساخت. از این طایفه، آنان که در سمت راست گرگان سکونت داشتند. یوخارى باش و عده اى را که در سمت چپ رودخانه گرگان سکنى گزیده بودند، اشاقه باش خوانده مى شدند، و بین آنان غالبا بر سر امور مادى و اقتصادى نظیر آب، چراگاه و غیره اختلاف و نزاع بود.

پس از حمله افاغنه - چنان که دیدیم - فتحعلى خان قاجار، که از قبیله اشاقه باش بود، نخست به یارى شاه سلطان حسین، به اصفهان رفت و چون از وى استمداد نجستند، وى بار دیگر به استراباد برگشت و به یارى شاه طهماسب دوم برخاست و در صفر 1139 ه.ق به دست یکى از افراد ایل و به تحریک نادر، از بین رفت.

تغییر و تحول وضعیت ارضى در دولت قاجاریه

پس از آغا محمد خان، میل غالب بر این بود که اراضى وسیعى از مملکت به عنوان (تیول ) به این و آن واگذار شود و به وسعت نواحى که من غیر مستقیم اداره مى شد، نسبت به سایر نواحى که مستقیما اداره مى شود افزوده گردد. اصلاح تیول مانند زمان صفویه، مشتمل بر انواع مختلف از عطایا بود.

در بعضى موارد تیول عبارت بود از اختصاص عوایدى که به مناسبت معینى تعلق مى گرفت و در برخى موارد عبارت بود از اعطاى زمین خالصه به جاى حقوق و مواجب در پاره یى از موارد - خاصه در نواحى عشایرنشین - تیولدار متعهد بود که قواى نظامى بنیچه فراهم کند و در موارد دیگر تیول فقط عبارت بود از اعطاى حق وصول مالیات ناحیه اى که با زمین خالصه به شمار مى رفت یا ملک شخصى، عبارت بود از اعطاى حق و وصول مالیات ناحیه اى که با زمین خالصه به شمار مى رفت، یا ملک شخصى ثابت یا ملک کسى که تیول به او داده شده بود و در مورد اخیر، معنى تیول معاف بودن از پرداخت مالیات بود.

فهرست مطالب

  • دولت قاجاریه
  • آغاز حکومت قاجاریه
  • مناصب و مشاغل عالى و دربارى در دوره قاجار
  • منابع درآمدهاى دولت
  • عایدات نامرتب
  • تغییر و تحول وضعیت ارضى در دولت قاجاریه
  • ماموریت گاردان و تشکیل ارتش در زمان قاجار

مشخصات فایل
ضمانت نامه تمام فایل های موجود در سایت دارای ضمانت بازگشت وجه می باشد. ضمانت نامه
عضویت در پیشرو پروژه
پروژه های مرتبط

شماره تماس جهت پشتیبانی از فایل های خریداری شده سایت : 912-8484-0914 قره داغی